6 yıldır dinmeyen acı… ‘İyi ki varsın Eren’

Trabzon’un Maçka ilçesi kırsalında 11 Ağustos 2017’de teröristlerce şehit edilen 15 yaşındaki Eren Bülbül ve Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik, şehadetlerinin 6. yılında anılıyor.

Hasan ve Ayşe Bülbül çiftinin çocuğu olarak 1 Ocak 2002’de dünyaya gelen Eren Bülbül, Maçka’nın Köprüyanı Mahallesi’ndeki evde büyüdü. Bülbül, Köprüyanı İlkokulu ve Çatak İlköğretim Okulu’ndaki eğitiminin ardından eğitimine Maçka Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde devam etti.

Eren Bülbül, babası Hasan Bülbül’ün 2016’da vefatının ardından, her fırsatta köyünde ve yaylada yevmiye usulüyle bahçe işlerinde çalışarak ailesinin geçimine katkı sağladı.

Maçka kırsalındaki evlerinin bulunduğu alanda, 11 Ağustos 2017’de bölücü terör örgütü mensuplarıyla sıcak temas sırasında ağır yaralanan Eren Bülbül, kaldırıldığı Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi’nde şehit oldu.

Bülbül’ün cenazesi, 12 Ağustos 2017’de Maçka Merkez Camisi’nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından, babasının da kabrinin bulunduğu Köprüyanı Mahallesi’nde, evlerinin yakınındaki mezarlıkta toprağa verildi.

Saldırı sırasında, Eren Bülbül’ün üzerine kapanarak kendini siper eden 41 yaşındaki Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik de şehadete ulaştı.

“İYİ Kİ VARSIN EREN”

Evli ve iki çocuk babası Gedik, doğum günü olan 12 Ağustos’ta memleketi Hatay’ın İskenderun ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

Küçük yaşta şehadetiyle Türkiye’yi yasa boğan Eren Bülbül’ün sosyal medyadaki son fotoğrafları ve paylaşımları tüm Türkiye’nin hafızasında yer aldı.

Sosyal medyada, köyünde sırtında odun taşırken görülen fotoğrafı ve “Biri de çıkıp demiyor ki Eren iyi ki varsın” paylaşımıyla Eren Bülbül, milyonların gönlünde yer edindi.

Vatandaşlar, şehadetinin ardından olduğu gibi her yıl vefat yıl dönümünde “İyi ki varsın Eren” paylaşımında bulunuyor.

Erensiz geçen günlerin kendisi için çok zor olduğunu ve evlat acısını her gün yaşadığını anlatan anne Ayşe Bülbül, oğlunun şehadetinin 6. yılında açıklamalarda bulundu.

Anne Bülbül açıklamasında şunları ifade etti:

“6 YIL BANA 6 BİN YIL GİBİ GELİYOR”

Erensiz geçen 6 yılın hiçbir tarifi yok. O kadar acı, o kadar büyük hüzün. Bir yandan 13 evlattan 1 tanesini vatan için şehit vermek; bir anneye, babaya, kardeşlere büyük gurur. Bu 6 yıl o kadar zor ki. Günlerim burada geçer. Evde küçük çocuk bırakıp, gidince, ‘çocuk beşiği mi devirdi, ağlıyor mu, acıktı mı’dersin ya, ben de aynısını diyorum. Evlatlarım çok ama hayatın çilesinden, işinden, gücünden evlatlarımın kokusunu alıp da doyamadım. Evladıma doymadan bu dünyadan göç edip, gitti. Tek bana teselli veren şey; evladım şehit edildi ama ne olursa olsun acısı aynı bugünkü gibi. Bazıları 6 yıl oldu diyor. Dün idi, ne zaman 6 yıl oldu? Sizlere 6 yıl gibi geliyor ama bana 6 bin yıl gibi geliyor. Bugünler bitmez, geçmez. Cenab-ı mevlam sabrını veriyor ama ne kadar da sabrını verse bir yerde taşıyorsun, bir yere kadar sabrediyorsun. Mevlam bu çocuğu bizlere verdi, sevdiği için kendi makamına aldı. Bugün yıl dönümü. Kardeşlerinin hepsi burada, bir Eren yok. Bir annenin bu acıyı, hüznü yenmesi o kadar kolay değil. Yapacak bir şey yok, vatan sağ olsun”

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde önceki bölücü terör örgütü mensuplarının taciz ateşi sonucu şehit olan 5 asker ve aileleri için üzüldüğünü söyleyip, sabırlar dileyen anne Bülbül, şöyle konuştu:

“ŞEHİT NAAŞLARINA DAYANAMIYORUM”

“Çocuklarım, şehitlerimiz olduğu haberini verince televizyonu açmadım, kumandayı elime alamadım. Hem şehitlerimize hem o anne, babalara üzülüyorum. Bu acıyı nasıl bitirecekler, nasıl giderecekler? Eren’in şehit edildiği an, gözümün önüne geliyor. Ayrılan tek tarafımız şu; şehitlerimiz asker ocağında şehit oluyor ama şehit şehittir. Her an evladımın şehit edildiği yerden geçmek zorundayım. Onun şehit edildiği yer, her an burada. Benim evladımın şehadet şerbetini içtiği yerden her gün geçiyorum. Oradan geçmek zorunda kalıyorum. ‘Vatan sağ olsun’ demek zorundayız. Allah’ım şehit ailelerine soğukluklar, sabırlar versin. Tüm şehitlerimizin ruhu şad, mekanı cennet, toprağı bol olsun. Benim dünyam başıma yıkılıyor. O şehitlerimiz değil de sanki Eren, benim evladım o gün, bugün şehit edildi gibi. Şehit naaşlarına, anne babalarının çığlıklarına dayanamıyorum, tansiyonum yükseliyor”

2018 yılında Eren Bülbül’ün ailesi için Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından ev yaptırılmıştı.

Anne Bülbül, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından mitingde anahtarı teslim edilen yeni evine gitmemişti.

Eren’le anıları olduğunu belirttiği eski evinden ayrılamayan Ayşe Bülbül, “Eren’imin yatmaya yatağı yoktu. ‘Eren’imin kanından annesi, hazır ev, hazır yatakta yatacak’ dedirtmem. Eski evde oturmaya devam edeceğim” demişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir