Bayraklı kutlamaya izin verilmemişti: Prag’dan özür, FIBA’dan açıklama

Euroleague Kadınlar’da yarı finalinde Çekya temsilcisi Prag’ı eleyen ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, finalde Fenerbahçe’nin rakibi oldu. Prag’daki maçın bitmesinin ardından sahada sevinen Mersinli basketbolcuların bayrak açmasının engellenmesi ise gündem oldu.

Prag yönetimi ÇBK Mersin Kulübü’nden özür dilerken olayı inceleyen FIBA Avrupa da açıklamada bulundu:

“Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Avrupa, Türk kulübü ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi oyuncuları ile Kadınlar EuroLeague Dörtlü Finali 2023’ün ev sahibi kulübü ZVVZ USK Prag’ın organizasyon komitesi üyesinin karıştığı bir olay olduğunu kabul etmektedir.

Ev sahibi kulüp ile Mersin arasında oynanan maçın sona ermesinin ardından, bahsi geçen kişi, Türk takımının kutlama yapan oyuncularının bir taraftar tarafından verilen Türk bayraklarından birine erişimine izin vermedi.

Prag kulübü olayın ardından olarak Mersin’den özür diledi ve tüm olayın FIBA Arena Kuralları, salonda bayrakların kullanımına ilişkin Madde 3.4’ün yanlış anlaşılması ve yanlış yorumlanması üzerine olduğunu belirtti.

FIBA Avrupa, gelecekte benzer olayların tekrarlanmaması için mümkün olan her türlü önlemin alınmasını sağlamak adına organizasyonu yapan ev sahibi kulüp ve Çek Basketbol Federasyonu ile yakın bir şekilde çalışacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir