Can olduk, bir olduk, sevgide buluştuk

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Muharrem ayı içinde düzenlediği ve Türkiye’ye örnek olan Sevgide Buluşalım etkinliği 17. kez gerçekleştirildi.  Seka Park Uçurtma Tepesi önünde gerçekleştirilecek olan etkinlik, Cuma günkü hava muhalefeti nedeniyle Kocaeli Kongre Merkezi’ne alındı. Canlarla bu anlamlı günde bir olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “17. kez bir araya geldik. Zor yolu, sevgi, birlik ve beraberlikle kolay kıldık” dedi. Büyükşehir’in Yenikent’te Cem Evi inşasına başladığını ve Gebze’de de bir Cem Evi yapılacağını kaydeden Başkan Büyükakın, “Bu konuda herkes hizmet verebilir. Biz Türkiye’de bu anlamda bir çığır açtık” şeklinde konuştu.

 

KOCAELİ’Nİ SEVGİDE BULUŞTURAN ETKİNLİK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli Kongre Merkezi’ndeki Sevgide Buluşalım Etkinliği Cuma akşamı 20.30’da başladı. Kocaeli’ni adeta tek yürek yapan ve sevgide buluşturan etkinliğe, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şahin Talus, Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Hasan Aydınlık ve Sadık Uysal, Cem Vakfı Başkan Vekili Hasan Sezgin, siyasi partilerin temsilcileri, Alevi ve Cem Evi Derneklerinin yöneticiler ile vatandaşlar katıldı.

 

SİNEVİZYON GÖSTERİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Açılış ve saygı duruşunun ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve Alevi kültürünün yanı sıra, Muharrem ayı ve Kerbela acısını anlatan bir sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. Gösteride, 17 yıldır canları buluşturan Sevgide Buluşalım etkinliği ile ilgili bilgi de aktarıldı.

 

DEMİR: “BAŞKAN BÜYÜKAKIN HEP YANIMIZDA”

Ardından sahneye Sevgide Buluşalım etkinliğine destek veren Cem Evi Derneklerinin temsilcileri davet edildi. İzmit Balören Mahalle Muhtarı Ahmet Demir de bir selamla konuşması gerçekleştirdi. Demir konuşmasında bundan 17 yıl önce başlatılan Sevgide Buluşalım etkinliğinin Türkiye’ye örnek olduğunu kaydederek, “Buradan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve her zaman bizlerin yanında olan Başkan Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyorum” dedi.

 

BU ETKİNLİK TÜM ÜLKEYE ÖRNEK OLMALI

Etkinlikte Cem Vakfı Başkan Vekili Hasan Sezgin de bir konuşma yaptı. Kocaeli’nin 17 yıldır her Muharrem ayında gerçekleştirdiği Sevgide Buluşalım etkinliğinin birlik, beraberlik ve kardeşlik yolunda büyük bir anlamı olduğunu ifade eden Sezgin, bu sevginin tüm ülkeye örnek olmasını istediklerini söyledi.

 

BAŞKAN BÜYÜKAKIN CANLARA SESLENDİ

Sevgide Buluşalım etkinliğine katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da canları selamlayarak bir konuşma yaptı. “Bugün 17. kez bir araya geldik. Zor yolu, sevgi, birlik ve beraberlikle kolay kıldık” sözleriyle konuşmasına başlayan Başkan Büyükakın, “Sevgide Buluşalım etkinliğini yıllardır sizlerle yürütüyoruz. Cesaretle, iyi niyetle yola çıkıldı. Ben iyi niyetin üstesinden gelemeyecek hiçbir şey olmadığına inananlardanım” dedi. Konuşmasında Mevlana’nın; “iyiler de en az kötüler kadar cesur olmadıkça kötülüğün üstesinden gelinmesi mümkün değildir” sözünü hatırlatan Başkan Büyükakın, sabır ve azimle çalışıldığında aşılamayacak bir sorunun olamayacağını kaydetti.

 

YOL BELLİ, YOL PEYGAMBERİMİZİN YOLU

Başkan Büyükakın, konuşmasında 1400 yıl önce canları yakan Kerbela olayına değinerek, “Bu olayın yanında geçmişte olanlar var. Ama bütün onları heybemizde taşıyarak, onlar üzerinden devam ederek yolumuzda yürüyemeyiz. Hep dikiz aynasına bakarak araba sürülmez. Güzel örnekler uygulamaya devam etmek lazım. Yol belli. Yol peygamberimizin yolu. Onun çok kıymetli yeğeni Hz. Hüseyin ve ehli beytinin yolu. Onların yapıp ya da yapmadıkları her neyse bizim yolumuz da o” şeklinde konuştu.  Hz. Hüseyin’in, Kerbela’ya bile bile gittiğini ve şehadet şerbetini içeceğini bildiğini kaydeden Başkan Büyükakın şöyle konuştu: “İnanılan yolda, hak yolda olan biri için ölmek yoktur, şehadet vardır. ‘Allah yolunda ölenlere ölü demeyin, onlar diridirler’ diyor ayet-i kerime. Biz onların diri olduğunu biliyoruz. Fikirleri aramızda yaşıyor. Çocuğuna adını Yezit veren var mı? Ama Hasan, Hüseyin, Ali var. Millet hak yolunu seçmiş. Bir iyilerin, hakkın yolu var. Bir de kötülerin yolu var. Hakkın yolunda yürüyen var. Önemli olan nerede olduğunuz. Bizler yaradılışta kardeşiz. Dinde kardeşiz.”

 

BİRBİRİMİZİ SEVMEZSEK CENNETE GİREMEYİZ

Başkan Büyükakın, Peygamber efendimizin “Birbirinizi sevmedikçe gerçekten iman etmiş olmazsınız” sözünü hatırlattı. Bu sözün büyük anlam ve önemi olduğuna vurgu yapan Başkan Büyükakın, “Birbirimizi sevmiyorsak cennete giremiyoruz demek bu. Ben okuduğumdan bunu anlıyorum” dedi.

 

YENİKENT’TE  CEM EVİNİ YAPMAYA BAŞLADIK

Başkan Büyükakın konuşmasında Büyükşehir Belediyesi’nin Yenikent’te inşasına başladığı Cem Evi konusunda da bilgi aktardı. Bu konuda Kocaeli Valiliği’nin de destek verdiğine dikkat çeken Başkan Büyükakın, “Gebze’ye yakışan bir Cem Evi de yapacağız. Bu konuda herkes hizmet verebilir. Biz Türkiye’de bu anlamda bir çığır açtık” şeklinde konuştu. Başkan Büyükakın konuşmasını 17. düzenlenen Sevgide Buluşalım Etkinliğine destek veren tüm Alevi ve Cem Evi Derneklerine teşekkür ederek tamamladı.

 

VALİ YAVUZ: BU ETKİNLİK BÜYÜKŞEHİR’İN UFKUNU ORTAYA KOYUYOR

Programda son konuşmayı Kocaeli Valisi Seddar Yavuz gerçekleştirdi. Sevgide Buluşalım etkinliğinin son derece önemli ve birleştirici bir yanı olduğuna dikkat çeken Vali Yavuz, “Sevgide Buluşalım etkinliği Büyükşehir’in ufkunu ortaya koyuyor. Bu nedenle başta Başkan Büyükakın olmak üzere emeği geçenleri kutluyorum” dedi. Cem Evlerinin sorunlarını çözmek için samimiyetle çalıştıklarını ifade eden Vali Yavuz, “Samimiyet ve sorunlara kararlıkla çözme arzusu oldukça hiçbir problem çözümsüz kalmaz. Hz Hüseyin Efendimizi ve 72 şehidimizi ve son günlerde PKK tarafından şehit edilen şehitlerimizi bir kez daha yad ediyorum. Mekanları cennet olsun” dedi.

 

SEVGİ AİLESİ BİRARADA

Konuşmaların bitimiyle Sevgide Buluşalım Etkinliğine destek veren tüm Cem Evleri ve Alevi Derneklerinin yöneticileri ve protokolün katılımıyla aile fotoğrafı çektirildi.

 

SANATÇILAR DEYİŞ VE TÜRKÜLERİYLE SEVGİYE CAN OLDU

Protokol konuşmalarının tamamlanmasıyla, sevilen sanatçılar Sercan Direk, Nilüfer Sarıtaş, Volkan Yılmazer, Müslüm ve Mustafa Eke en güzel deyişleri canlar için seslendirdi. Deyişlere eşlik eden vatandaşlar ise yine muhteşem bir birlik ve beraberlik tablosunun oluşmasını sağladı.

 

AŞURE DUASI YAPILDI VE AŞURE İKRAM EDİLDİ

Etkinliğin sonunda aşure duası yapıldı ve vatandaşlara Kongre Merkezi Fuayesinde aşure ikramında bulunuldu.

 

ETKİNLİĞE DESTEK VEREN VAKIF VE DERNEKLER

Cem Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen 17. Sevgide Buluşalım etkinliğine Gebze İlçesi Cem ve Kültür Evi Yaptırma Yaşatma Derneği, Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Dayanışma Derneği, Darıca Cemevi Anadolu Kültür ve Görgü Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Körfez Şubesi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Derince Şubesi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Gültepe Şubesi, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmit Şubesi, Derince İmam Hüseyin Cem ve Kültür Evi, Abdal Musa Cem ve Kültür Evi Çayırova Cem Vakfı, Cem Vakfı Derince Şubesi ile Bayraktar, Mecidiye ve Balören Mahallesi Muhtarlıkları destek verdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir