Filmlere konu olacak babalık hikayesi… Hizmetçisine babası olduğunu 71 yıl sonra itiraf etti

Benzerine ancak filmlerde rastlanacak sıra dışı hayat öyküsü 1950’li yıllarda Manisa’da tuğa fabrikası bulunan Hasan Üzmez’in oğlu Niyazi Üzmez ile Ümit Etyüzen arasında yaşanan aşkla başladı. O dönemde 21 yaşında olan Ümit Etyüzen, henüz 16 yaşındaki Niyazi Üzmez’den hamile kaldı.

Ümit Etyüzen apar topar tuğla fabrikasında bekçi olarak çalışan Enver Zorlukaya ile evlendirildi. İddiaya göre Zorlukaya bebeği başta istemedi. Bebek doğunca Zorlukaya, bebeği ere kenarına bıraktı. Ancak daha sonra pişman olan Zorlukaya, bebeği dere kenarından alarak Ümit Etyüzen ile büyütmeye başladı. Ümit Etyüzen, kızına Kalbiye ismini verdi ve Zorlukaya’nın nüfusuna kaydettirdi.

“BU GERÇEĞİ KİMSEYE ANLATMAYIN”

Sabah gazetesinden Ceyhan Torlak’ın haberine göre babası Hasan Üzmez ile birlikte fabrikayı işleten Niyazi Üzmez, “Bu gerçeği kimseye anlatmayın” diyerek yemin ettirdiği Ümit Etyüzen’e fabrikalarında çay temizlik işlerinde çalışması için iş verdi. Etyüzen, çay, temizlik işlerinde resmi nikahlı eşi Enver Zorlukaya ise aynı fabrikada bekçi olarak çalışıyordu. Ümit ve Enver çifti fabrikanın bekçi evinde kalıyorlardı. Hasan Üzmez’in oğlu Niyazi Üzmez’e “Çocuğunun annesi bu kadına bir ev yap” demesi üzerine Niyazi Üzmez, iddiaya göre 60 metrekare bir arsa aldı fakat evi yapmaları için fabrikasından bir tuğla bile vermedi.

Zaman içerisinde büyüyen genç kız olan Kalbiye Sağlam da tıpkı annesi gibi Üzmez ailesinin yanında hizmetçi olarak çalışmaya başladı. Kalbiye 14 yaşında iken evlendirilip Manisa’ya gelin gitti. Ancak Kalbiye 28 yaşındayken eşi vefat edince 2 çocuğuyla birlikte dul kaldı. Kalbiye, uzaktan akrabası bildiği ve “dayı” dediği Niyazi Üzmez’in yanına geri döndü. Kalbiye, yıllarca Niyazi Üzmez’in Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki evinde, dükkanında, yazın Çeşme’deki yazlığında çalıştı. Bu arada Kalbiye’nin annesi Ümit Etyüzen, 1996’da 66 yaşındayken hayatını kaybetti.

GERÇEĞİ SONUNDA İTİRAF ETTİ

Resmi nikahlı eşi İnci Üzmez’den 3 çocuğu olan Niyazi Üzmez, geçen yıl mayıs ayında Turgutlu’daki bir restoranda yemek yerken yıllarca herkesin “Bu çocuk sana ne kadar çok benziyor” dediği Kalbiye’ye gözleri dolarak gerçeği itiraf etti. Kalbiye “dayı” dediği Niyazi Üzmez’in gerçek babası olduğunu öğrenince büyük bir şok yaşadı.

DNA TESTİ YÜZDE 99.99 UYUŞTU

Şu anda 72 yaşında olan Kalbiye Sağlam, avukat Varol Turbay aracılığıyla Turgutlu Aile Mahkemesi’nde babalık davası açtı. Babalık davası devam ederken 20 Şubat’ta işadamı Niyazi Üzmez 88 yaşında vefat etti. Baba Niyazi Üzmez’in cenazesi morgdayken örnekler alındı. Anne Ümit Etyüzen’in de mezarı açılarak DNA testi için örnekler alındı. İzmir Adli Tıp Kurumu’nda yapılan DNA testiyle yüzde 99.9 Niyazi Üzmez’in biyolojik babası olduğu kesinleşti. Rapor Turgutlu Aile Mahkemesi’ne gönderildi.

Kalbiye Sağlam’ın avukatı Varol Turbay, “Kalbiye Sağlam yıllarca hizmetçi olarak çalıştığı evdeki kişilerden birinin babası diğerinin dedesi olduğunu 71 yıl sonra öğrendi. Bu büyük bir travma. Çok zor bir çocukluk ve gençlik dönemi geçirdi. 2 çocukla dul kalınca, çocuklarına bakabilmek, geçimini sağlayabilmek için dedesi olduğunu bilmediği kişinin hastabakıcılığını, babası, kardeşleri, halaları olduğunu bilmeden bu kişilerin evinde yıllarca hizmetçilik yaptı. Biyolojik babası ve ailesi sefa içinde yaşarken, o Niyazi Üzmez’in ramazanda verdiği erzaklarla yetinmeye çalıştır” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir