Gıda Enflasyonu Gümbür Gümbür Geliyor! Sadece Et Değil, Sütten Zeytine, Tavuk Fiyatlarında Artış Göründü!

Türkiye’de artan gıda fiyatları enflasyondaki en büyük sorunu oluştururken, vatandaşın alım gücünün temel ihtiyaçlarda düşmesi seçimlerde iktidarın işini de zorlaştırıyor. Tarım politikalarında yılların getirisi olan tabloda yakın zamanda çare olmayacak çözümlerle seçime kadar durumu kurtarmaya çalışırken, tarım ve  hayvancılık sektörü temsilcileri ‘sırada daha kötü günler var’ diyor. Dünyada da artan kuraklık zorlarken, Türkiye’nin yaklaşan iklim krizinden daha acil ancak daha uzun vadeli çözümler üretmesi gerekiyor.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, uzun zamandır et, süt fiyatlarıyla ilgili yaptığı uyarıların dozunu artırdı.

Solakoğlu, uzun zamandır hayvancılıktaki sorunları dile getirirken, fiyat artışları için uyarılarda bulunuyor ve uyarıları da gerçekleşiyor. Yaklaşan turizm sezonu için de yine et ve sütte fiyatlarında orantısız artış olacağını belirten Sencer Solakoğlu, sektörün artık büyük bir çıkmaza girdiğini söyleyerek, seçimler sonrasında oluşacak hükümetin tabiri caizse, ‘kucağında saatli bomba bulacağını’ söyledi.

“Üretici hem etten hem sütten zarar ediyor. Yeni bir kriz kapıda, üstelik cari açık yaratacak.”

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç’ın söyleşisinde, Et ve süt fiyatlarındaki yükseliş için, süt fiyatlarında enflasyonun nedeniyle oluşan baskının 4 yıldır sürdüğünü ve bunun da üreticiye para kazandırmadığını söyledi. 2022 yılında özellikle üreticilerin hem sütten hem de etten zarar ettiğini, buna da ya hayvanların kesime gönderilmesiyle ya da yeni yavru almayarak çözüm bulunduğunu belirtti.

Solakoğlu, yeni bir krizin de kapıda olduğunu söylerken, son kalan hayvanların da kesime gönderildiğini, yeni bir et krizinin kapıda olduğunu belirtiyor.

Telafisinin mümkün olmadığını belirtirken, ithalata yönelerek çözüm arandığını, bunun da döviz finansman gerekmesi demek olduğunu söylüyor. Kur üzerinde yapacağı baskı ile de girilecek döngünün maliyetinin yükseleceğini söyleyen Solakoğlu, süt fiyatlarında artış olmadığı takdirde ette bunun katlanacağını söylüyor.

“Et fiyatları 450 TL’nin üzerine çıkacak! Bu koşullarda Tarım Bakanı olmak istemem.”

Çiğ süt fiyatının 13 TL olması gerektiğini belirten Sencer Solakoğlu, bu zam olmadığı takdirde, yaz aylarında et fiyatlarının 450-480 lirayı göreceğini ve kolay kolay düşmeyeceğini de söylüyor. Tüm bu sorunların Türkiye’ye minimum maliyetinin 15 milyar dolarlık bir bütçe ile telafi edilebileceğini hesap ediyor.

TÜSEDAD’ın üye sayısının 4 binin üzerinden 1280’e düştüğünü söylerken, planlı üretim olması gerektiğini vurguluyor.

Turizm sezonuyla birlikte talep artışıyla sektörde açık boyutunun ortaya çıkacağını söyleyen TÜSEDAD Başkanı, kendisine Tarım Bakanlığı için teklif gelmesi ihtimali için, ‘Ülkeye hizmet etmek için hiç kimse buna hayır demez. Ama ister misiniz diye sorarsanız hayır kesinlikle istemem. Şu anda çok ağır koşullarda çok kötü bir tablo ile karşı karşıyayız’ ifadelerini kullandı.

Gıda enflasyonunda Dünya Bankası sıralamasında 5. sırada olan Türkiye, OECD’de birinci!

300 TL’ye yaklaşan et fiyatlarının seçim öncesi artmaması için, Et ve Süt Kurumu (ESK) önce marketlere şimdi de kasaplara et satacağını belirtirken, beyaz ete yüzde 20 zam gelmesi bekleniyor.

Rekabet Kurumu geçen haftalarda et satan işletmelere inceleme başlattıklarını, fahiş fiyat artışları için ceza kesileceğini duyurmuştu. ESK da İstanbul ve Ankara’da Perakendeciler Derneği ile ile protokol imzalayarak marketlere ucuz et temin ederken, benzer bir şekilde Türkiye Kasaplar Federasyonuyla da imzalar atıldı.

Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, sosyal medyadan, tavuk ihracatına önlem alındığını bunun fiyatlar için önlem olup olmayacağını sorguladı.

Birgün’ün aktardığına göre, İzmir Kasaplar Odası Başkanı Melih Şenkara, beyaz ete zam geleceğini söylerken, 140-150 TL olan tavuk but ızgaranın yüzde 20 oranında zamla 180-200 TL bandına ulaşacağını açıkladı.

Şenkara, 3 yıl önce bu konuların konuşulmazken, şimdi konuşulmasının sebebinin enflasyon olduğunu söyledi.

TÜİK, enflasyon verilerine göre, nisan ayında fiyatı en çok artan ürün kuzu eti olurken, onu yüzde 13,34 ile dana eti izledi. Nisanda fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında, yüzde 9,97 ile kümes hayvanları eti ve yüzde 9,48 ile şarküteri ürünleri ve diğer et çeşitleri görüldü.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, fiyatların gerilediğini kasap reyonu olan marketlerde fiyat garantili ürün verildiğini belirtirken, kıymanın 190 liradan satılması şartıyla marketlere verildiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, soğanda da arz sıkıntısı olmadığını söylerken, ‘soğan fiyatlarının 11-12 liralara geldiğini duyabiliriz’ dedi. 

Tarım ürünleri üzerinden spekülatif davranışların karşılık bulduğunu söyleyen, Kirişçi, üretim fazlası olduğunu belirtti.

Diğer yandan Türkiye’nin hem deprem hem de kuraklıkla sarsılması benzeri dünyada da etkilenen bölgeler olmaya başladı. Son yıllarda aşırı hava olayları tarımı etkilerken, kuraklık dünyanın zeytinde 1 numarası İspanya’yı da etkisi altına alıyor.

İspanya’nın bazı bölgelerinde kuraklık o kadar şiddetli ki, binlerce insan çaresizce yağmur duası ediyor. İspanya’nın güneyinde Jaen kentindekiler 1949’dan beri ilk kez yağmur için dua etmek için ‘El Abuelo’ adlı Mesih heykeliyle geçit töreni düzenledi.

Uzmanlar İspanya’nın bazı bölgelerinde bin yılın en büyük kuraklığı olduğunu söylüyor. Nisan ayı sonunda İspanya, AB’den şiddetli kuraklıkla mücadele için acil durum fonları istedi. İspanya Cordoba’da 38.8 santigrat dereceye (101.8 Fahrenheit) ulaşan sıcaklık, nisan ayında şimdiye kadar görülen en yüksek sıcaklık oldu. kaydetti.

Dünyanın en büyük zeytinyağı ihracatçısı ve Avrupa’nın önemli tarım bölgesi olan İspanya’da zeytin ve zeytinyağı ile geçinen halk, için bu kuraklık ekonomik felaket anlamına da geliyor.

Tarım ve hayvancılıkta hem dünyadaki iklim koşulları hem Türkiye’deki politik ve ekonomik koşullar zor günler beklediğimizin bir resmi olarak önümüzde duruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir