Penis Şeklinde Yılan Bile Var! Muhtemelen Adını Hiç Duymadığınız Dünyanın En Tuhaf 12 Hayvanı

Penise benzeyen bir amfibiden, hayalet köpekbalığına kadar dünyanın dört bir yanından en tuhaf ve en harika hayvanların 12’sini sizin için araştırdık!

Kaynak: https://www.sciencefocus.com/nature/w…

Varlığından haberdar olmadığımız birçok canlı türü var. Yaşadığımız bu her şeyin birbirine görünmez bir iple bağlı olduğu sistemde, farklı çevre ve iklim koşulları aklınıza gelebilecek tüm şekillerde ve boyutlarda canlıların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Ve dünya öyle büyülü bir yer ki, her gün akıllarımıza durgunluk veren yeni bilgiler öğrenebiliyoruz hala… Mesela, eminiz ki az sonra listede göreceğiniz hayvanları daha önce görmediniz de duymadınız da!

1. Hayalet köpek balığı

Aşağıda gördüğünüz hayalet köpek balıklarından birinin yavrusuna, uzun zaman sonra yeniden 2022 yılının şubat ayında, Yeni Zelanda’da rastlandı. Daha çok kıkırdaklı balıklar sınıfından “sıçansılar” ismiyle anılan bu canlı türü, normalde çok nadir görülüyor ve haklarında çok az şey biliniyor çünkü yalnızca 21 yıl önce keşfedildi.

Hayalet köpek balıkları adını taşımalarına rağmen aslında köpek balığı ailesinin bir parçası değiller.

Kıkırdaktan iskelete sahip bir balık türü olarak tanımlanıyorlar. Derin denizde yaşayan hayalet köpek balıkları, su sıcaklıklarının donma noktasına yakın olduğu 122- 2 bin 11 metrede yaşıyorlar. Cansız gözüken gözleri ve büyük, kanat benzeri yüzgeçleri sebebiyle, bilim insanları onlara “Hayalet Köpek Balığı” diyor!

2. Penis yılanı

Aynı zamanda Atretochoana olarak da bilinen bu canlı aslında bir yılan değil. Aslen, ayaksızlar olarak adlandırılan amfibiler sınıfına aitler ve uzuvları olmadığı için yılana benziyorlar. Görünümleri de penise benzediği için genel olarak Penis Yılanı olarak anılıyorlar.

Derisiyle nefes alabilen, akciğersiz bu hayvan 81 cm’e kadar büyüyebiliyor ve 5-10 yıl kadar yaşıyor.

Penis yılanı hakkında çok fazla bir bilgi yok çünkü 1800’lü yıllarında keşfedilmişler ve o zamandan 2011 yılına kadar korunmuş sadece iki örnek varmış. Keskin bir koku alma duyusuna sahip olan bu hayvanların gözleri neredeyse hiç görmüyor ve diğer akciğersiz canlı türlerinin aksine penis yılanları, suda yaşıyorlar.

3. Deniz domuzu

Scotoplanes adıyla da bilenen deniz domuzları, adını pembe renginden ve domuza benzeyen şişko gövdesinden alıyor. Ancak aynı penis yılanının yılan olmadığı gibi, deniz domuzu da domuz değil. Bu şişko, suyla dolu canlılar deniz patlıcanı olarak adlandırılan omurgasızlar kategorisine aitler. 15 cm’e kadar büyüyebiliyorlar ve dünya üzerinde aklınıza gelebilecek okyanusların tamamında yaşıyorlar.

Denizin dibine çökmüş cansız bir balina gibi lezzetli bir yemeğe denk geldiklerinde, yüzlerce deniz domuzu birbirine haber veriyor ve bir araya geliyorlar.

“Diğer hayvanlar bu küçük deniz domuzlarına bir şey yapmıyor mu?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Deniz domuzları böyle bir tehditle hiç karşılaşmıyor çünkü, ilginç bir şekilde derilerinde zehirli kimyasallar bulunuyor ve bu diğer tüm yırtıcıları onlardan uzaklaştırıyor…

4. Pembe armadillo

Pembe armadillolarının kendine özgü bir cazibeleri olduğu kesin! Tüylü ve büyük bir tırtıla benzeyen bu inanılmaz bir toz pembesi rengine sahip hayvanlar, en küçük armadillo türü olarak tanınıyorlar.

13 cm’lik bir uzunluk ile avucunuzun içine sığacak kadar minikler!

Ayrıca, adeta kumda yüzüyormuşçasına hareket edebiliyorlar ve Güney Amerika’nın kumlu ovalarında ve çalılarında yaşıyorlar. Çöle adapta olmuş pembe armadillolar, yalnız geziyorlar. Sıcak ve kurak iklimde sabit bir ısıda kalmalarına yardımcı olan kanlarının rengi pembe olduğu için pembelere bürünüyorlar!

5. Büyük potoo

Nyctibius Grandis olarak da bilinen bu etçil kuşlar, genellikle tropikal Amerika’da yaşıyorlar. Bu tatlı ve tuhaf kuşlar, resmen ağacın gövdesinin bir parçasıymış gibi gözükmelerine sebep olan renkleri ve dokuları sayesinde kamuflaj ustası olarak tanınıyorlar.

Tamamen hareketsiz kalabiliyorlar ve bu kabiliyetlerini, son ana kadar kendini hiç fark ettirmeden avlarını beklerken kullanıyorlar.

Göz kapaklarının altında bulunan küçük açıklıklar sayesinde gözleri kapalıyken bile görebiliyor olmaları da cabası! Onlar, en ufak hareketi fark edip, tamamen gizlenerek, hareketsiz bir şekilde dururken, binlerce canlı birkaç dakika sonra başlarına ne geleceğinden habersiz yanlarından geçiyor…

6. Ekidneler

Ekidneler, bilim insanları tarafından dikenli karıncayiyengiller veya Tachyglossidae olarak da adlandırılıyor. Önden bakıldığında koca elleri ve tırnakları, uzun burunları ve çipil gözleriyle inanılmaz tatlı gözüküyorlar.

Ekidneler, günümüzde yaşayan iki yumurtlayan memeli türünden biri.

Yani, yumurtlayan memeliler kategorisinde yalnızca ekidneler ve ornitorenkler bulunuyor, bu konuda başka eşi benzerleri yok. Ekidneleri tuhaf hayvanlar listesine sokan şey ise oldukça ilginç: ekidnelerin penisinin dört başı var ve uzaktan bakıldığında resmen bir patiye benziyor!

7. Yıldız burunlu köstebek

Yıldız burunlu köstebekler, hayvanlar aleminin jeologları olarak biliniyorlar. Bunun sebebi, burunlarının etrafındaki etli dokunaçları sayesinde 25 binden fazla duyu reseptörüne sahip olmaları ve sismik dalgaları algılayabilmeleri!

Bataklıkta yaşayan tek köstebek türü olan bu hayvanlar, aynı zamanda suda yaşayan diğer canlılardan gelen zayıf elektrik sinyallerini de algılayabiliyorlar.

Dahası, avlarını saniyenin dörtte birinden daha kısa bir sürede yutarak, dünyanın en hızlı yemek yiyen hayvanlarından biri olarak kayda geçiyorlar. Ayrıca su altında hava kabarcıkları çıkartarak ve onları tekrar burunlarına geri çekerek koku alabilen iki nadide hayvan türünden biri bu şirin köstebekler! Diğeri ise su fareleri…

8. Cadı makigiller

Primat ailesine ait bu tatlı mı tatlı hayvanların Güneydoğu Asya’da evcil hayvan olarak da sahiplenildiğini söylesek şaşırır mısınız? Aynı zamanda Tarsier olarak da adlandırılan cadı makigillerin her iki gözü de beyni kadar büyük.

Ayrıca, tüm memeli türleri arasında vücuduna oranla en büyük gözlere sahip hayvanlar da onlar!

! Gözleri vücutlarına oranla çok büyük olduğu ve resmen bir büyütecin fonksiyonuna sahip olduğu için diğer primatlar gibi rahat hareket edemiyorlar. Ama bunun yerine, tıpkı baykuşlar gibi kafalarını 180 derece döndürebiliyorlar. Son olarak, etçil tek primat türü olan cadı makigillerin bitkilerle hiç arası yok!

9. Kırmızı dudaklı yarasa balığı

Galapagos Adaları’na özgü kırmızı dudaklı yarasa balığı, insana ister istemez Tarkan’ın Şımarık şarkısını söyletiyor! Aynı Tarkan’ın dediği gibi, adeta çekmiş kaşına gözüne sürme, dudaklar kıpkırmızı, kırıtıyor!

Yüzgeçlerini bacakları olarak kullanarak, paytak paytak yürüyen bu ilginç hayvan gece gezmelerine çıkmaya hepimizden daha hazır gibi duruyor

Diğer birçok tuhaf hayvan gibi hakkında çok az şey bilinen kırmızı dudaklı yarasa balıklarının, dudaklarının kırmızı olmasının sebebinin karşı cinsi etkilemek için geliştirdikleri bir adaptasyon olduğuna inanılıyor…

10. Peygamberdevesi karidesi

Aynı zamanda mantis karidesi olarak da bilinen bu göz alıcı hayvanlar, 10 cm’den 38 cm’e kadar büyüyebiliyor. Ama bu basit bilgi, peygamberdevesi karideslerini ilginç kılan şey değil.

Onlar hakkında asıl ilginç olan şey, saniye 23 metre hıza ulaşan 22 kalibrelik bir merminin gücüyle saldırabiliyor olmaları!

Ağırlığının yaklaşık 100 katı bir kuvvete sahip olan peygamberdevesi karidesi, dünya üzerinde bilinen en hızlı saldırma özelliğine sahip canlı. Dahası var mı derseniz, evet var… Bu rengarenk, ilginç hayvanlar dinozorlardan bile daha yaşlı!

11. Çıplak kör fare

Çıplak kör fareler, Doğu Afrika’nın kurak bölgelerinde yaşıyorlar. Yukarıda da görebileceğiniz üzere, buruş buruş tüysüz bedenleriyle tüyleri irkilten bir görünüme sahipler. Tüm kemirgenler arasında en uzun yaşam süresine onlarda!

Çıplak kör fareleri tamı tamına 32 yıl kadar yaşayabiliyorlar.

Küçük bedenleri ve tuhaf dış görünüşlerine rağmen bu kadar uzun süre yaşayabiliyor olmaları ve kanserojen maddelerle aynı ortamda bulunduklarında bile kanser geliştirmemeleri uzun yıllardır bilim dünyasının ilgisini çekiyor!

12. Alaycı saçak

Kışkırtılmadığı zamanlarda nispeten normal bir görünüme sahip olan alaycı saçaklar sinirlendiği zaman adeta korkunç bir canavara dönüşüyor. Kocaman ağızlarını açtıklarında korkudan tir tir titreyeceğinizden eminiz!

Kendi alanlarına bir başka canlı girdiğinde agresifleşme eğilimine sahipler.

Alaycı saçaklar, küçük ama oldukça dayanıklı tuzlu su balıkları olarak tanımlanıyor. İki alaycı saçağın birbirine girmesi çok komik sahnelere sebep oluyor çünkü ağızlarını açarak bölgelerini savunmaya çalıştıklarında birbirleriyle öpüşüyormuş gibi gözüküyorlar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir