Tarım ve orman alanlarında düzenlemeler içeren kanun teklifi komisyonda

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, AKP Kars Milletvekili Yunus Kılıç, at yarışlarında dünyada uygulanan ilaç sınıflandırılmasının Türkiye’de eksik olduğunu, kanun teklifindeki 3 maddenin bu alanı dizayn edeceğini düşündüğünü söyledi.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda, Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin maddeleri üzerinde görüşmeler sürüyor.

Maddeler üzerinde söz alan Türkiye Jokey Kulübü Antrenörü İbrahim Halil Baydan, dopinge ilişkin düzenleme nedeniyle, atın sağlığı için kullandıkları ilaçlar yüzünden ağır cezalar aldıklarını anlattı. Baydan, kanun teklifinin bu alana çözüm getirdiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Komisyon Başkanı Yunus Kılıç, “At yarışlarında dünyada uygulanan ilaç sınıflandırılması bizde eksikti. Bunların dizayn edilmesi gerekiyordu. ‘Vurun abalıya’ şeklindeki cezaları, genellikle antrenörler, seyisler alıyordu. At sahipleri yeterince cezalandırılamıyordu. Onlar hemen atı satarak, sahipliğinden kurtularak yarışlarda koşmasını sağlıyorlardı. Teklifteki 3 maddenin, bu alanı çok güzel dizayn edeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Yasaklı maddeler ile tıbbi olarak kullanılan maddelerin ayrılmasına yönelik çalışma yapıldığını kaydeden Kayim, “Direkt doping olarak anılan maddelerin cezası eski kanuna göre bir miktar artırılmış oldu.” dedi.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, at sahiplerinin atı görmediğini, ata ilişkin her türlü bakım ve sağlık hizmetlerinin antrenör ve seyisler tarafından verildiğini ifade etti.

Bir atın yarışlardan diskalifiye olmasının antrenör ve seyise bağlı olduğuna dikkati çeken Yıldız, “Ancak bu insanların yıllardır çok büyük mağduriyeti vardı. Ata sağlık amaçlı verdikleri ilaçlar, doping olarak çıkıyordu.” diye konuştu.

Yıldız, teklifle yapılan düzenlemenin, bu konuda olumlu bir adım olduğunu ve sorunların çözümüne katkı sunacağını belirtti. (AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir