Ardahan karlar altında kaldı: Sağlıkçılar vatandaşlar için seferber oldu

Ardahan’da 6 Şubat’ta başlayarak etkisini artıran kar ve tipi, hayatı birçok yönüyle olumsuz etkiledi. Son yılların en yoğun yağışını alan Ardahan’da, kent merkezinde kar kalınlığı yer yer 96 santimetreyi bulurken kırsalda 2 metreyi geçti; başta çevre iller ve ilçeler olmak üzere 226 köyün tamamıyla bağlantı kesildi.

Olumsuz hava koşullarına karşı devletin tüm birimlerinin seferber edildiği kentte, ulaşım sağlanamayan yerleşim yerlerindeki hastalar için seferber olundu.

Ekipler, tüm olumsuzluklara rağmen fedakarca çalışarak 6-8 Şubat’ta 76 hastayı paletli araç ve ambulansla hastaneye taşıdı. Paletli araç ve ambulansın giremediği adreslerde ise hastalar, sırtta ve sedyeyle taşındı.

Vali Hayrettin Çiçek, il genelinde karla mücadelenin tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Halen birçok noktaya ulaşımın sağlıklı gerçekleşemediğini, en büyük tesellilerinin can kaybı yaşanmaması olduğunu dile getiren Çiçek, şunları kaydetti:

“O gün yollarımızın tamamı kapandı. Kara yolu ve 226 köy yolumuzun tamamı ile bağlantımız kesildi. İlçe merkezlerine ulaşım sağlanamadı. Öyle anda sağlık problemi yaşayan vatandaşlarımıza da kısa sürede ulaşmak gerekiyordu. Sağlık, AFAD, Özel İdare ve Karayolları ekiplerimiz seferber oldu. Büyük çaba sarf ettiler. Kendilerini kutluyorum. Son yılların en yoğun karıydı. Bu bereket ve rahmetti ama çeşitli sıkıntılara da sebep oldu.”

Vali Çiçek, karla mücadelede acil durumlara müdahale etmenin öncelikleri olduğunu vurgulayarak, “Toplamda, yani bugüne kadar 3 günde 76 hastamızı hastaneye ulaştırdık. Olumsuz kar ve tipi koşullarına rağmen hastalarımızı sağlıklı bir şekilde hastaneye ulaştırdık. ” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir