CHP’li Gezmiş uyardı: İliç felaketi başka illerde yaşanmasın

TBMM Katip Üyesi CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş, Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan maden faciasının başka kentlerde de yaşanmaması için tedbir alınması çağrısında bulundu.

Yazılı açıklama yapan Gezmiş, toprak altında kalan işçilerin bir an önce kurtarılmasını dileyerek, “Onca uyarılara rağmen alınmayan tedbirlerin alınması, denetimlerin de ciddiyetle yapılması, yanlışlara izin verilmemesi temennimizdir” ifadelerini kullandı.

Vekili olduğu Giresun’un da her ilçesinde maden ocakları ve HES’ler bulunduğuna dikkat çeken Gezmiş, “Doğamızın tahrip edilmemesi, sağlığımızın bozulmaması, canların gitmemesi, üzücü olaylar yaşanmaması için ilgili bakanlıklara sorularımı sordum ve de konuşmalarımla gereken uyarıları yaptım” ifadelerine yer erdi.

‘ÇED GEREKLİ DEĞİL DENİLMİŞ, KAPASİTE ÜÇ KATINA ÇIKARILMIŞ’

Daha önce Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde yaşanan maden felaketine vurgu yapan Gezmiş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Yıldızlar Holding’e bağlı maden ocağına ilişkin 3 Kasım 2023’te Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması için soru önergesi verdim. Bu şirket için ‘ÇED gereki değil’ denmiş, kapasite de üç katına çıkarılmıştı.

Bunun üzerine Meclis’te yaptığım konuşmada şunları söylemiştim:
Giresun Şebinkarahisar’da faaliyet gösteren bir maden şirketi ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararıyla devasa siyanür havuzları oluşturmuştur, bakanlık şirketin kapasitesini artırmasına seyirci kalmıştır. 18 Kasım 2021’de siyanür ve zehirli atıklarının depolandığı flotasyon tesislerinde havuzların patlaması sonucu baraj seti yıkılmış, tesisin altındaki dereye, Kılıçkaya Barajı’na, ardından Kelkit Irmağı vadisi boyunca yer alan tarım alanlarına atıklar yayılmıştı. Maden şirketine 12 milyon 71 bin para cezası uygulandı. Maden şirketinin faaliyetine son verildiği açıklanmış fakat faaliyetine devam etmektedir. Atık deposu patlayan şirketin bölgede kuracağı yeni atık depolama tesisi için yaptığı ÇED başvurusu bakanlıkça kabul edilmiştir. Şebinkarahisar’ın, tarım alanlarının ve su kaynaklarının zarar görmesine izin verilmemelidir.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir