Eski Şili Devlet Başkanı Pinera’nın son sözleri ortaya çıktı

Eski Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ve beraberindekileri taşıyan “Robinson R 66” isimli helikopterin dün Los Rios bölgesine bağlı Ranco Gölü’ne düşmesinin ardından kazaya ilişkin detaylar ortaya çıktı.

“ÖNCE SİZ ATLAYIN…”

Helikopterde yer alan Pinera’nın kız kardeşi Magdalena Pinera açıklamasında, eski devlet başkanının düşmeden kısa süre önce kendilerine “Önce siz atlayın, eğer sizlerle beraber atlarsam helikopter hepimizin üstüne düşecek” sözlerini kullandığını belirtti.

Yetkililerden yapılan açıklamada ise Pinera’nın kullandığı helikopterin kalkıştan kısa süre sonra şiddetli yağmur ve yoğun sis nedeniyle Ranco Gölü’ne düştüğü kaydedildi.

GÖLE ATLAYIP, KIYIYA YÜZDÜLER

3 kişinin helikopter düşmeden hemen önce göle atlayarak kendi imkanlarıyla kıyıya çıkmayı başardığı vurgulanan açıklamada, eski Devlet Başkanı Pinera’nın ise emniyet kemerini çözemediği için hayatını kaybettiği ifade edildi.

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric X’teki paylaşımında, “Ailesine, dostlarına ve eski Devlet Başkanı Sebastian Pinera’nın eski hükümetinin mensuplarına en derin başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Özellikle eşi Cecilia Morel’e ve çocuklarına ayrıca dayanışmamı ifade etmek istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Latin Amerika ülkelerinin devlet başkanları sosyal medya hesabı X’teki paylaşımlarında, Pinera’nın ölümünden ötürü üzüntülerini dile getirerek, aileye baş sağlığı temennisinde bulundu.

Eski Şili Devlet Başkanı Pinera kendisini taşıyan helikopterin düşmesi sonucu dün yaşamını yitirmişti.

İKİ DÖNEM BAŞKANLIK YAPTI

Pinera, 2010-2014 ve 2018-2022 yılları arasında devlet başkanlığı yapmıştı.

2010-2014 yılları arasında Pinera, Şili ile benzer ülkelere kıyasla hızlı bir ekonomik büyüme ve işsizlikte keskin bir düşüş sağlamıştı.

Pinere’nın başkanlığının ikinci dönemine ise protestolar damga vurmuştu. 2019 yılında metro ücretlerine yapılan zamla başlayan eylemler, şiddetlenerek birçok kentte yağma olaylarına da yol açan hükümet karşıtı gösteri ve şiddet olaylarına dönüşmüştü.

Pinera, halkın ekonomik sorunlarını anlayamadığı için özür dilemiş, ekonomik yardım paketini hayata geçirmiş ve kabinesinden 8 bakanı değiştirmiş, ancak gösteriler durulmamıştı.

Pinera, 2022 yılında görevini mevcut devlet başkanı Gabriel Boric’e devretmişti.

Muhabir :Sinan Doğan Yayınlayan : Zafer Akpınar

20:03 07/02/2024

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir