Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu nedir? GSS borcu nasıl öğrenilir? GSS prim borcu silinecek mi? GSS borcuna af ne zaman gelecek?

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda görüşülen 80 maddelik torba yasa kapsamında 2 milyon vatandaşın 1 Ocak 2014 öncesine ait genel sağlık sigortası prim borcu silineceği konuşuluyor. Peki, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu nedir? GSS borcu nasıl öğrenilir? GSS prim borcu silinecek mi? GSS borcuna af ne zaman gelecek?

GSS BORCU NEDEN OLUR?

Aylık gelirin asgari ücretin üçte birini aşıp aşmadığı gelir testi ile tespit edilir ancak gelir testi yaptırılmadığında her ay ilgili ayda geçerli olan asgari ücretin yüzde 3’ü tutarında GSS prim hesabına borç yazılır. Bu nedenle de GSS prim borcu birikir.

GSS borcunu zamanında ödemeyenlerden, SGK icra veya haciz yoluyla borcu talep edebilir. Eğer borcun yalnızca bir kısmı ödenirse sağlık hizmetlerinden faydalanılamaz.

GSS BORCU NASIL SORGULANIR?

GSS borç sorgulama işlemini internet üzerinden T.C. kimlik numarası ile gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden “GSS Sorgulama” sayfasına girdikten sonra tescil ve borç sorgulama işlemi yapılmaktadır.

GSS AFFINDAN KİMLER YARARLANACAK?

Aftan 1 Ocak 2014 öncesi GSS prim borcu olanlar yararlanacak. Af kapsamında da ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri ile gecikme cezası ve gecikme zammının tamamından vazgeçiliyor.

GSS BORCUNA AF NE ZAMAN GELECEK?

Teklif, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesi halinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaşacak.

Halihazırda borçlu durumda olan milyonlarca vatandaşın yapılacak düzenlemenin ardından yeni yıla GSS prim borcu olmadan gireceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir