İsrail’in Refah’a düzenlediği hava saldırılarında onlarca ölü; bir milyondan fazla insanın sığındığı şehir, “kara saldırısına” karşı alarmda

T24 Dış Haberler

İsrail, Gazze’nin en güneyinde bulunan şehir olan Refah’a cumartesi günü düzenlediği hava saldırısında 44 kişinin öldürüldüğü tespit edildi. 7 Ekim’de savaşın başlamasından sonra milyonlarca sivilin saldırılardan kaçmak için sığındığı şehre İsrail’in karadan girmesi gündemde. 

İsrail, Gazze Şeridi içindeki kara harekatlarını aylardır düzenli olarak güneye doğru genişletiyor. Refah’a yapılacak potansiyel bir kara saldırının insani bir felakete yer açacağı konuşuluyor. Savaştan önce nüfusu 280 bin olan şehirde günümüz itibariyle bir milyondan fazla insan yaşıyor. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail ordusu ve Savunma Bakanlığı’na askerlerin Refah’a girip sivilleri tahliye etmesi için talimat verdiğini ifade etti. Netanyahu’nun açıklaması, bölgeye sığınan Filistinliler arasında büyük paniğe neden oldu. 

İsrail, mevcut olarak Gazze’nin üçte ikilik kısmı için tahliye vermiş durumda. Kıyı şeridinin hem büyük bölümü yıkıldı, hem de çatışmalar devam ediyor. Böyle bir senaryoda İsrail’in bir milyondan fazla insanı nereye tahliye etmeyi planladığı bilinmiyor. 

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, cumartesi günü yaptığı açıklamada Refah’a yapılacak bir kara saldırısının “felaket sonuçları” olacağını ve İsrail’in asıl amacının Filistinlileri topraklarından etmek olduğunu belirtti. 

The Guardian’a konuşan bir kaynak, hiçbir şartta kaçan Filistinlilerin Sina yarımadasına girmesine izin verilmeyeceği ve Filistinlileri Mısır’a yollamak gibi bir girişimin İsrail ve Mısır arasındaki barış anlaşmasını çökerteceğine dikkati çekti. 

Bir sağlık yetkilisi ve hastaneye getirilen cesetleri gören Associated Press gazetecilerine göre Cumartesi sabahı Refah’a düzenlenen İsrail hava saldırılarında 44 kişi hayatı kaybetti. Saldırıda en genci 3 aylık olan 12 çocuğun da öldüğü ifade edildi. 

Hamas, İsrail’in Refah’a girmesine “yıkıcı şekilde karşılık” vereceğini ifade ederken, şehre yapılacak bir kara saldırısının “on binlerce şehit ve yaralıya” sebep olacağını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir