Yeniden Refah’tan Külünk hamlesi: İBB teklifi… Odatv’ye açıkladı

AKP’den ayrılan isimlerin Yeniden Refah Partisi’ne katılması siyaset gündeminde konuşulmaya devam ediyor. Son olarak AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi ve 24-25-26-27. dönem AKP Urfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, Yeniden Refah Partisi’ne katılarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise partisinin dün gerçekleşen Şanlıurfa Aday Tanıtım Toplantısı’nda isim vermeden Kasım Gülpınar’ı hedef alarak, “Geçmişte bizimle yürüyüp şimdi çeşitli gerekçelerle yolunu değiştirenlerin tercihi kendilerini ilgilendirir. Herkes siyasetçi olabilir ama devletçi olamaz! Keşke her zaman, her durumda ideal olanı elde edebilsek… Bizim bu tür tartışmalarla kaybedecek vaktimiz de enerjimiz de yok” ifadelerini kullandı.

GÜLPINAR’DAN SONRA METİN KÜLÜNK İDDİASI

Odatv’nin edindiği bilgilere göre, Yeniden Refah Partisi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Eski AKP Milletvekili Metin Külünk’e teklif götürdüğü iddia edildi. Külünk’ün ise bu teklifi “Adaylık düşünmediğini” belirterek nazikçe reddettiği öne sürüldü.

İddialara ilişkin Odatv’ye konuşan Metin Külünk, “Bu süreçte Yeniden Refah Partisi’nin nazik İBB adaylık teklifine karşılık kendilerine teşekkür ederek, yine aynı nezaketle olmayacağımızı ifade ettik” dedi.

Metin Külünk açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“23 Kasım 2023 tarihinde, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı başvurumuzu yaptık.

Önce aday adaylığımızı, sonrasında ise projelerimizi beyan eden basına açık iki özel toplantı gerçekleştirdik.

Aday adaylık kararımızda Türkiye’nin içine girdiği son kulvarda karşılaşılacak muhtemel engel ve zorlukları görerek, insanımıza karşı bir sorumluluk bilinci ile hareket ettik.

Durumumuz bugün görünenden farklı bir neticeye işaret etti. Olabilir, takdirdir.

Bu süreçte Yeniden Refah Partisi’nin nazik İBB adaylık teklifini kendilerine teşekkür ederek yine aynı nezaketle olmayacağımızı ifade ettik

Türkiye’yi içine çekmeye çalışan karadeliğin farkında olarak, seçim sürecini takip edeceğim ve Türkiye’nin ihtiyacı olan toplumsal barışı adalet üzere inşa etme yolunda çalışmaya devam edeceğiz”

AKP’DEN ADAY ADAYI OLMUŞTU

Eski AKP milletvekili Metin Külünk, 22 Kasım 2023 tarihinde gerçekleşen AKP İstanbul Aday Adaylığı Başvuru Toplantısı’nda yerel seçimlerde AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu duyurmuştu.

AKP’nin eski MKYK üyesi Metin Külünk açıklama öncesi sosyal medya hesabından da İstanbul’dan görüntülerinin yer aldığı bir videoyu “Yeniden başlıyoruz Biz İstanbuluz.” notuyla paylaştı.

Gelişen süreçte ise AKP, İstanbul’da Murat Kurum’u aday gösterdiğini açıklamıştı.

Talha Özmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir